Elérhetőség

arpad ovalis
Cím: 2060 Bicske, Árpád utca 13.

Tel.: 22 / 952-261

Email:Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

Buszmenetrend

Mit eszünk ma?

golya szendvicsHeti étlap

 

OETI ajánlás

 

 

 

KÖSZÖNET

Jeles napok Május

JELES NAPOK MÁJUS


MÁJUS

Május 1.

Már régóta közös kirándulások, majálisok, ünnepi lakomák szokása is tartozik a naphoz. A majálist, a vidám népmulatságot rendszerint valamelyik közeli erdőben tartották, a magukkal vitt ételt, italt fogyasztva. Később egész sokadalommá szélesedett a majális. Volt ott zsákbanfutás, póznamászás, birkózóverseny, erőmérés, lóverseny, ének és tánc, katonazene. Temesvári Pelbárt erre a szokásra is utal: „... ma van május elseje, és ezen a napon a világ fiai ősidőktől fogva árnyas erdők és ligetek kellemességeivel, madarak énekével gyönyörködtetik magokat."

2.-Zsigmond napja

Vojlovica gazdasszonyai sokévi tapasztalataik szerint ezen a napon vetik az uborkát, mert biztos, hogy jó termést hoz. De vigyázni kell a vetéskor, nem szabad beszélgetni, mert csak hellyel-közzel fog kikelni a mag. Ha kapták a magot valakitől, nem köszönték meg, mert nem kel ki.

4.-Flórián napja

Flórián a tűzoltók és más tűzzel dolgozók védője. A Muravidéken, Flórián napján nem asszony, hanem férfi rak tüzet. Mielőtt begyújtana, megmossa a kezét, a vizet pedig szétpermetezi, hogy a tűz, amely ezen a napon különösen haragos, „erüt ne vehessen”, ne okozzon veszedelmet. A tűzgyújtást azonban nem lehet korán végezni, csak délelőtt tíz óra után kerülhet rá sor, mint ahogy mondják, „hogy a házbu ki ne siessen" – azaz fel ne gyújtsa a házat.

5.-Gotthárd napja

Csak a muravidéki háziasszonyok tartják számon e napot. Azt tanácsolják, hogy ezen a napon uborkát kel vetni, noha sok helyen nagyszombat napját tartják legalkalmasabb uborkavető napnak. Arra is kell vigyázni, mondják, hogy ne mezítláb vessünk, mert bolhás lesz a növény.

6.-Babevő János napja

Minden gazdasszony tudja, hogy a hüvelyeseket, a lencsét, borsót, babot el kell vetni, mert talán már nem fagy ki. A bánáti háziasszonyok szerint János napja kiváló alkalom a babvetésre.

12.-Pongrác napja

A három fagyos nap, a három -ác végű fagyosszent Pongrác, Szervác, Bonifác napja közül az elsőn, Pongrác napján évszázados tapasztalat szerint a tavaszi meleg időjárás hirtelen hidegre fordulhat, sőt fagy is jelentkezhet, ami „leszüreteli a szőlőt”, tönkreteszi a vetést. Védekezésül trágyát égettek, füstöltek a gyümölcsösökben, veteményes kertekben.

13.-Szervác napja

Szervác napja a fagyosszentek második napja. Szervác viselkedése nem különbözik Bonifácétól. Baranyában hallani a következőt: „Sok bort hoz a három ác, ha felhőt egyiken se látsz.”

14.-Bonifác napja

A három –áccal végződő nevű fagyosszent harmadikának, Bonifácnak napja. Sok gondot okoz a termelőknek másik két „kollégájával". A három fagyosszent idején Zentán és környékén három napig nem szabad kapálni, mert nem terem a szőlő.

21.-Konstantin napja

Doroszlón azt tartják, hogy még ezen a napon lehet palántázni, tököt vetni, bundivát is – sütni való tököt, mint Doroszlón nevezik -, hogy télen süthessenek. Doroszlón az asszonyok hét éves tökmagot ültetnek, mert az terem a legjobban.

25.-Orbán ~ Urbány napja

Még Orbán is fagyosszent. „Söpri a termést a faggyal" – mondják Topolyán. Baranyában úgy vélik, vigyázni kell, mert Orbán lecsípi a kukoricát. A Muravidéken hallani: „Míg Orbán a kemence hátán ül, addig nem hagyjuk el a nadrágot" – mert még rossz időt hozhat.

28.-Emil napja

A Muravidéken ettől a naptól kezdve nem szabad kendert vetni, pedig a kenderre mindig és minden földművesháztartásban nagy szükség volt. Nemcsak vásznat szőttek belőle, a vászonból pedig ruhaneműt, asztalneműt és mást készítettek, hanem gyógyírként is szolgált embernek, állatnak. Doroszlón pl. Kendermagot etettek a gilisztás gyerekkel, lóval. A kendermagtól elment a giliszta. A lónál igen hatásosnak bizonyult, ha a kendermagot rozsdával keverték.

31.-Petronella napja

Ha Petronella derűs napra ébred, jó kendertermés lesz, volt az általános muravidéki megfigyelés. A háziasszonyok a mák virágzását is figyelemmel kísérték, mert ha bőven virágzik a mák, szalonna lesz bőven, de zsír is a főzéshez. A szalonnát sebek gyógyítására is fel lehet majd használni. De nemcsak gyógyít, hanem az időjárást is mutatja a szalonna. Ha csöpög, mindenki tudja, hamar megjön az eső. 

 

Jeles napok Április

JELES NAPOK ÁPRILIS


ÁPRILIS

1.- Hugó napja

A naptárreformok előtt évkezdő napnak tartották. Vidáman, mókázással, bolondozással ünnepelték a természet megújulását, újjáéledését. Mióta a naptárreformmal január 1. Lett az évkezdés ideje, április elvesztette évkezdés funkcióját, csak „komolytalan újév", bolond nap lett.

6.- Vilmos napja

Termésjósló nap révén figyeljék az időjárást. Ha esik az eső, szűk lesz az esztendő – vélik Szerémségben az öregek.

12.- Száznap ~ Gyula napja

Az év századik napja. Mivel féregűző nap, Bácskában, Baranyában a tisztaság, a takarítás napja. Kitakarítják a lakást, kiűzik a férgeket a lakásból, istállóból. Az emberek, a lovak megfürdenek, a teheneket leöntik, lemossák.

14.- Tibor napja

Ha ilyenkor már szép zöld a vetés, a rét is kizöldült, akkor jó szénatermésre számíthatsz – vélik a Muravidéken. Azt is megfigyelték, hogy ezen a napon szokott megszólalni a kakukk meg a pacsirta.

24.- Szent György napja

Ez a nap a marha első kihajtásának, kiverésének, a legeltetés elkezdésének napja, a pásztor, a kanász, a juhász munkába állásának napja. Harasztin pl. A pusztai kocsisok ezen a napon kötöttek szerződést a gazdákkal. Ilyenkor álltak össze a halászbokrok is Kopácson.

28.- Vitális napja

Egyszerű rámutató negyvenes nap. A bánátiak azt figyelték meg, hogy 40 napig e nap időjárásához hasonló várható.

Dologtiltó nap is a férfiak számára. Semmit sem szabad vetni ezen a napon.

30.- Széna Kata napja

Katalin széna jelzője a siennai név magyar népetimológiás változata, tehát Siennai Katalin napja. Időjósló és termésjósló nap is.

Nyári fejlesztő játékok

Nyári fejlesztő játékok


hintaA 6-7 éves korban is még a játék segítségével tanulnak, fejlődnek a gyerekek leginkább. Milyen játékokat kínálnak a nyári hónapok?
A játszótéren továbbra is kedvenc a hinta, a libikóka és a mászókák. Hintázik, labdázik, futkos, bújócskázik, így a nagymozgások révén megtapasztalja gyermekünk a testhatárait, és tovább folytatódik az idegsejtek differenciálódása. A mozgás közben gyakorolja a téri irányok azonosítását is, hiszen mondjuk, hogy merre jár: felmászik, alatta, előtte, fölötte, mellette van. A jobb-bal irányok azonosítása fontos ismeret a betűvetéshez. Játékosan rögzíthetjük ezeket a készségeket: dob ide a labdát a jobb kezeddel, rúgd a bal lábaddal, fogd meg a bal kezeddel a jobb bokádat… Ha még téveszti az irányokat, rajzoljunk a bal kezére szívecskét (bal oldalon dobog a szívünk- ezt meg is mutatjuk), vagy a jobb kezét jelöljük meg kis szalaggal, karkötővel.
ceruzaEsős napokon előkerülhet a papír és a ceruza. Színezéssel, apró pontok összekötésével fejlődik az író-, rajzoló mozgás. A leendő elsősöknek érdemes háromszög alakú ceruzát választani, amit könnyen meg tudnak fogni. A síkban történő tájékozódás alakítása is a papírlapon történik. Nagyon szeretik a gyerekek, ha együtt készül a rajz. Készítsünk közösen egy képe, és közben mondjuk is, hova mit rajzolunk: Középre egy házat, fölé egy napocskát. A ház bal oldalán egy fa nőtt, a fa alatt két gomba. A nap mellett, a jobb felső sarokban egy felhő van, alatta egy tulipán. A tulipán és a ház között egy kiskutya ugat… A lapon történő, balról jobbra tartó haladási irányt gyakorolhatjuk képsorok kirakásával vagy színes építőkockákból történő sorozatok építésével. A kerítésfestés játék is ezt a készséget fejleszti: Ehhez kipróbálhatjuk az iskolakezdéshez beszerzett színes számolópálcikákat. Megkérjük a gyerekeket, hogy folytassák a sort a pálcikákból: piros, kék, sárga, piros, kék… Miután kirakták a sorozatott, visszakérdezünk: Melyik az első, mi áll a sor végén, mi következik a sárga után? Ez a játék a szabályalkotás, a szabályfolytatás készséget is fejleszti.
kavics angryA szabadban gyűjtsünk mindenféle termés, kavicsot, ágat. Ezeket egy kis ruhazsákba téve tapintás útján kell felismerni. Nehezíthetjük a játékot, úgy, hogy nem lehet kimondani a tárgy nevét, csak a tulajdonságait: szögletes, szúrós, érdes, picike, kemény … s a többieknek kell kitalálni, hogy éppen mi van kezében. A tapintás, formaérzékelés mellett a szókincs is bővül, és a késleltetés képessége is fejlődik. A hallási figyelmet is fejleszthetjük a szabadban. Megkérjük a gyerekeket, hogy nekünk hátat fordítva találják ki, minek a hangját hallják: üvegből öntünk vizet, meggyújtunk egy gyufát, két kavicsot összeütögetünk, felfújunk egy léggömböt pattogtatjuk a labdát… A látás utáni észlelést, az apró részletek közötti különbségek felismerését fejlesztjük, amikor a különböző tárgyakat forma, szín, nagyság szerint csoportosítjuk. A memóriajáték, puzzle, legó szintén az olvasáshoz szükséges készségeket fejleszti. Konzerv- és gyümölcsleves dobozokból várat építve megfigyeljük a dobozok megkülönböztető jeleit. Ezt követi a várostrom, amikor kislabdával azt a dobozt kell eltalálni, amelyiken paradicsom, vagy azt, amelyiken alma van… A célba dobással a szem-kézkoordináció is fejlődik. A patak- vagy tóparton az apák és fiaik kedvenc szórakozása a kacsázás. Szintén ezt a kreativitást, a gondolkodás fejlődését eredményezi.
A teljesség igénye nélkül gyűjtöttem néhány olyan tevékenységet, amelyeket biztosan kipróbálhatunk a nyár során. S közben teljesen nyugodt lehet minden szülő, hogy gyermeke megfelelően készül az iskolára.

Kálmán Marianna
Klinikai gyermek-szakpszichológus

Térkép_Bicske Városi Óvoda (székhely)

 

Oldalainkat 166 vendég és 0 tag böngészi